Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti – Samsun

Açıklama

Açıklama

Kızılırmak Deltası, 56.000 hektar alanda, irili ufaklı 20 adet göl ile büyük bataklık ve sazlık alanlardan oluşması, çok büyük bir alana sahip olması ve de barındırdığı kuş sayısı bakımından sadece Türkiye için değil tüm dünya ekolojisi açısından büyük bir öneme sahiptir.

Yaban hayatı geliştirme sahası olarak ilan edilen bu alan 19 Mayıs, Bafra ve Alaçam ilçelerini kapsamaktadır.

Doğal özellikleri büyük ölçüde korunabilmiş, ülkemizin Karadeniz kıyısındaki tek sulak alanıdır.

Kızılırmak Deltası, göç sırasında Karadeniz’i doğrudan aşan kuş türleri için yaşamsal önem taşımaktadır.

Batı Palearktik bölge içerisinde yaklaşık 1.100 kuş türü yaşamakta olup bu türlerin % 40’ı yani yaklaşık 460 çeşidi Türkiye’de belirlenmiştir. Bu bölgedeki kuş türlerinin ise yaklaşık %35’i Kızılırmak Deltası’nda tespit edilmiş olup yaklaşık % 15’i burada üremektedir.
(Kaynak: Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü)

Jeolojik açıdan bin ila iki bin yıl gibi kısa bir sürede oluşan deltada, Liman Balık, Uzun, Cernek, Gıcı, Tatlı, Karaboğaz, Gölü ve Mülk Gölleri bulunuyor. Farklı ekolojik karakterlere sahip habitatların bir arada bulunması, besin maddelerinin zenginliği ve uygun iklim koşulları deltanın eşine az rastlanır ölçüde biyolojik çeşitliliğe sahip olmasını sağlamış.

Kızılırmak Deltası, mikro ve makro faunanın çok yüksek bir üretim düzeyine ulaştığı yeryüzünün en verimli doğal alanlarından biri. Göç sırasında Karadeniz’i doğrudan aşan kuş türleri için hayati önem taşıyan delta, bu kuşların uçuş hazırlığı ve uçuş sonrası dinlenebildikleri, beslenebildikleri ve koruna bildikleri tek alan.

Muazzam bir biyolojik çeşitlilik barındıran ve büyük bölümü milli park statüsünde koruma altında bulunan delta içerisindeki Kuş Cenneti bünyesinde, Türkiye’de  bulunan 420  kuş türünden, 321 farklı kuş türü yaşıyor.

Bunların 140 tanesinin üreme alanı olan deltada dünya genelinde nesli tehlike altında bulunan 24 kuş türünden, 15’i olan Büyük  Deniz  Düdükçünü, Kuzey İncikuşu, Küçük Kirazkuşu ve Ak Kirazkuşu son 20 yıldır yalnızca Kızılırmak Deltası’nda görülüyor. Halen nesli tehlike altındaki Tepeli Pelikan, Cüce Karabatak, Alboyunlu Kaz, Dikkuyruk, Şah Kartal, Deniz Kartalı, Küçük Kerkenez ve Tarda da bu bölgede gözlenen türlerden.

Avrupa Kuş Alanları envanterindeki en önemli 4 kriterden 3’üne sahip olan Kızılırmak Deltası,  Deniz Kartalı, Tepeli Pelikan, Kara Leylek, Leylek, Turna, Balıkçıl, Ördek, Yağmurcan ile pek çok ötücü ve su kuşunun barındırmakla birlikte birbirinden çeşitli yaban hayatına da ev sahipliği yapıyor.

Bunların en önemlisi olan Yılkı Atları, zamanında Bafralılar tarafından bu bölgeye bırakılmışsa da iki nesil sonrasında tamamen yabani hayvan özelliği kazanmış. Öyle ki yaklaştığınızda ürküp kaçıyorlar, insanlarla etkileşimleri tamamen kaybolmuş. Delta içerisinde toplam 450 adet at bulunuyor.

Bu atlar yirmişerli otuzarlı gruplar halinde yaşıyorlar ve her grubun bir lideri var. Liderin izni olmadan başka bir gruptan başka bir at o gruba katılamıyor.

Kayıt altına alınmış 16 bin manda ile Samsun Türkiye birincisi iken Kızılırmak Deltası’nda ise 6 bin manda bulunuyor. Etinden, sütünden, derisinden, boynuzundan faydalanmak için Samsunlular tarafından beslenen mandalar, delta içerisinde serbest halde yaşıyorlar. Günün belli saatlerinde mandıralarda sağıldıktan sonra tekrar bırakılıyorlar.

Bafra Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde, ziyaretçi ve yönetim merkezlerinin yanı sıra Kuş Gözlem Kuleleri de bulunuyor. Özellikle 45 leylek yuvasının bir arada bulunduğu Leylek Ormanı’nda kara ve ak leylekleri yavrularını beslerken izleyebiliyorsunuz. Görüntü izleme merkezinde deltanın farklı yerlerine yerleştirilen dört adet kamera ile alınan görüntüler ziyaretçiler tarafından izlenebiliyor.

Kızılırmak Deltası’nda doğa meraklıları için kuş gözlemciliği, fotoğrafçılık, balıkçılık, avcılık, trekking, kampçılık, bisiklet ve kano alternatifleri mevcut. Özellikle sabahın erken saatlerinde, güneşi doğuşunu müteakip saatlerde kuşların en yoğun gözlemlenebileceği saatler.

Kızılırmak Deltası’na Nasıl Gidilir

Samsun kent merkezinden çevre ilçelere minibüs bulunmakla birlikte araçlar Kuş Cenneti’ne kadar gelmiyor. Kızılırmak Delta’sı Bafra ilçe merkezine 17 kilometre, Samsun kent merkezine ise 65 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

İletişim

İletişim
 • Kategori
  Konaklama, Olta ve Balıkçı Malzemeleri, Turizm, Yeme-İçme
 • Konum
  19 Mayıs, Yörükler
 • Tags
  bafra, bafra kuş cenneti, doğa turizmi, engiz kuş cenneti, kızılırmak, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, kuş cenneti, samsun kuş, samsun yörükler, yörükler, yörükler kuş cenneti

Konum

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti – Samsun
Yol Tarifi Alın

İletişim

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti – Samsun
 • By admin
 • Email: interhakan1@hotmail.com

Etkinlikler

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti – Samsun
Hiçbir Etkinlikler Bulunamadı

Puanlar

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti – Samsun

Firma Puanı

0

0 Genel Toplam
Bu örnek bir içeriktir. Bazı firma veya etkinlikler için özel bir açıklama ekleyebilirsiniz. Eğer derece ifadeleri değiştirmek gerekiyorsa, tema seçeneğine gidin ve eklemek veya değiştirmek için lütfen tıklayınız.
Teşekkür ederiz.
Servis
0.0%
Konum
0.0%
Kalite
0.0%
Diğer
0.0%