19 Mayıs Belediyesi

Açıklama

Açıklama

19 Mayıs İlçesi;

15. yüzyılda I. Mehmed döneminde Osmanlı topraklarına katılmıştır. 19 Mayıs ilçesinin Osmanlı öncesi tarihinin Cenevizlilere dayandığı tespit edilmiştir. Beldeye ilk yerleşenler Orta Asya’dan göç eden Türkmenlerdir; daha sonra 1878 yılında Dağıstan ve Kuzey Kafkasya’dan gelen muhacirler gelmistir.

1878 yılından sonra Dağıstan ve Kuzey Kafkasya’dan gelen göçmenler devlet tarafından iskân edilmiştir. Ayrıca Balkan savaşı 1912 sonrası Kosova’dan gelen Arnavut göçmenler de ilçede iskan edildi ve bugünkü mevcut nüfus yapısı oluştu. Engiz ismini alarak belediye tarihi başlamış ancak Engiz adının Türkçe olmadığı gerekçesiyle 1961 yılında değiştirilmiş ve yeni ismi “Ballıca” olmuştur. Ballıca da 1970 yılında belediye olmuştur. 1988 yılında ilçe olarak belediye meclisi kararıyla 19 Mayıs ismini almıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a adım atmasıyla Millî Mücadele hareketinin ilk eylemi burada başlamış olup bugün ilçe sınırlarının içinde bulunan Dağköy’de etkin mücadeleler verilmiş, “Fatma Çavuş” lakabıyla anılan bir kadın kahraman da ortaya çıkmıştır. Fatma Çavuş, 1963 yılında vefat etmiş olup, kabri Dağköy köyünde bulunmaktadır.

Yüz ölçümü 243 km² olan Ondokuzmayıs arazisi Bafra Ovası’nın doğu ucunu oluşturur. Karadeniz ile Canik Dağları’nın alçak tepesi arasında yer alır. Doğuda Samsun merkezi, batıda Bafra ilçesi, kuzeyde Karadeniz yer almaktadır. Tipik Karadeniz iklimi gözlemlenir.

19 Mayıs İlçesinde Dağköy ve Yörükler mahalleleri civarında yapılan arkeolojik kazılarda M. Ö. ki yıllara ait yerleşmeler olduğu saptanmıştır. Hasköy’de ortaya çıkarılan mezarın MÖ. 47 yıllarına aît olduğu sanılmaktadır, Yürükler mahallesinde bulunan hamamın ise Cenevizliler ve Romalılar dönemine ait olduğu rivayet edilmektedir.

İletişim

İletişim

Konum

19 Mayıs Belediyesi
Yol Tarifi Alın

İletişim

19 Mayıs Belediyesi
  • By admin
  • Email: interhakan1@hotmail.com

Etkinlikler

19 Mayıs Belediyesi
Samsun da İlk Belediye

1 numara

Puanlar

19 Mayıs Belediyesi

Firma Puanı

0

0 Genel Toplam
Bu örnek bir içeriktir. Bazı firma veya etkinlikler için özel bir açıklama ekleyebilirsiniz. Eğer derece ifadeleri değiştirmek gerekiyorsa, tema seçeneğine gidin ve eklemek veya değiştirmek için lütfen tıklayınız.
Teşekkür ederiz.
Servis
0.0%
Konum
0.0%
Kalite
0.0%
Diğer
0.0%